3 Temmuz 2009 Cuma

Amon Amarth1992 yılında Stockholm'un bir banliyosu olan Tumba'da kurulan Amon Amarth, o günden bugüne Avrupa'nın sayılı metal grupları arasında yerini aldı.

Amon Amarth'ı aynı türde müzik yapan diğer gruplardan ayıran en belirgin özellikler arasında akılda kalıcı melodiler ve epik şarkı sözlerinin yanısıra şarkılarında Viking mitolojisinden bolca yararlanmaları sayılabilir.

İlk dönem demo kayıtlarının ardından ilk çıkışını "Sorrow Throughout The Nine Worlds" albumuyle yaptı. Daha sonra unlu plak şirketi Metal Blade ile anlaşma imzalayan grup "Once Sent From The Golden Hall" albumunu yayinladi. Ayni yil davulcu Martin Lopez'in Opeth'e katılmak üzere gruptan ayrılmasıyla yerini Fredrik Andersson aldı. Bu da kadrodaki son değişiklik oldu.

Daha sonra Amon Amarth sırasıyla 1999 ve 2001 yıllarında "The Avenger" ve "The Crusher" albümlerini yayınladı. Aynı dönemde yoğun bir turne programına giren grup 2002 yılında tekrar studyoya girerek 'Versus The World' albümünü piyasaya çıkardı. Bu albümden hemen sonra 3 Amerika ve 1 Avrupa turnesine çıkan Amon Amarth'ın canlı performansı metal camiasinda adından söz ettirmeye başladı. Yoğun turne programı sonunda Amon Amarth'ın o güne kadar listelerde en üst sıraya yükselen albümü 'Fate of Norns' yayınlandı. Bu albümün arkasından grup gittikçe yukselen bir populariteye sahip oldu,aynı yıl içerisinde yayınlanan ve fanlarına bir teşekkür niteliğindeki DVD çalışmaları "Wrath of The Norseman" grubun sıkça sözü edilen canlı performanslarının en önemli detaylarını içermektedir.
2006 Ocak ayında grup bir sonraki albümleri 'With Oden On Our Side' üzerinde çalışmaya basladı.aynı yıl içerisinde yayınlanan bu albüm Amon Amarrth'ın en güclü ve çok satan albümü oldu.

Ve nihayet Vikingler 2 yıllık yoğun tur döneminden sonra 2008 ilkbaharında yeni albümlerinin kayıdı için tekrar stüdyoya girdiler. 2008 eylül ayının sonunda yayınlanan "Twilight of The Thunder God" grubun yukselen popularitesinin son adımı oldu.

Bu albüm sonrası efsane turlar arasında yerini çoktan almış olan Slayer önderliğindeki "Unholly Alliance Tour "un 2008 ayağında kendilerine yer bulan grup bu turnenin ardından 19 Temmuz Pazar gunu bir kez daha turk fanlarıyla buluşmak için Türkiye'de olacak.

http://www.amonamarth.com
http://www.myspace.com/amonamarth

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder