13 Ocak 2009 Salı

Limon Ağacı (ETZ LIMON)

16 Ekim Perşembe, 13.30 LİMON AĞACI (ETZ LIMON)... Film Ekimindeyiz! Arkadaşım sağ olsun yurtdışında olduğum için bilet alamamıştım. İki tane biletinin birini benimle paylaştı. Gerçekten festivale her sene yoğun talep oluyor. Film'de güzel filmdi gerçekten Filistin ev İsrail münakaşasını mizahi dille anlatan başarılı film. Bol ödül aldığını da sonradan öğrendim. Tavsiye ederim efendim... Filimin konusu şöyle ki;
İsrail ve Filistin arasındaki duvarın İsrail tarafına, İsrail Savunma Bakanı için bir villa inşa ettirilir. Bu inşaatın sonucunda Filistinli dul bir kadın olan Selma'nın limon bahçesi, ulusal güvenliği tehtid edici unsur olarak tanımlanıp bahçenin ortadan kaldırılması kararına varılır.

Bunun üzerine Selma hakkını aramak için bir avukat tutar. Limon bahçesini kaybetmemek için savaş verirken Selma, avukatına aşık olur. Bu sırada davası da uluslararası bir boyut kazanıyordur ve Selma'nın hayatı her geçen gün daha da karışıyordur.

2008 yılında Berlin Film Festivali'nde dünya promiyeri gerçekleştirilen Limon Ağacı, Panorama İzleyici Ödülü 'nün de sahibi olmuş ironik ve iyimser bir dramdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder